Şirket Logo Tasarımı ve Minimalizm

Minimalizm aslında sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran, ortaya çıkışı ise1960’lara kadar dayanan bir modern sanat akımdır. Detay ve sembolik anlamları minimuma indirerek verilmek istenen mesajı en yalın haliyle ifade etmeye çalışmak diyebiliriz kısaca. Görsel sanatların bir kolu olan grafik tasarımda ise ambalaj ve logo tasarımı gibi öne çıkan alanlarda etkileri oldukça fazla.

Minimalist logo tasarım örnekleri

Minimalist Logo Tasarımı

Sadeliğin logo tasarımını ne kadar güçlendirdiği bir gerçek. Sade çizgiler ve geometrik şekiller ile anlatılmak isteneni en düz haliyle ifade etmek oldukça zor olsada sonuçları buna değiyor.

Minimalist logo tasarımları bakarken basit gibi görünüyor olabilirler. Gereksiz detaylarla gözü yormamaya çalışırken aynı zamanda istenen mesajı vermek, şirketin değerlerini yansıtmak, markanın kurumsallığı ile içselleştirmek yoğun çaba gerektiriyor. Bunların eksikliğinde ise tamamlanmamış gibi görünen, yarıda bırakılmış veya ifadesi zayıf çizimler ortaya çıkabiliyor.

Shell’in ilk logosunu şu anki ile karşılaştırın. 1900 yılındaki il hali günümüze kadar yaklaşık 9 kez sadeleşerek değişime uğramış. Son dönemlerde özellikle otomobil ve gıda şirketleri olmak üzere büyük marka logoları sadeleştirme adı altında yeniliğe gittiler. Aslında bu süreç uzun zamandır devam ediyor. Bu da toplumsal olarak ülkemizde minimalist bakış açısının daha fazla farkında olmamızı sağladı. Logo tasarımcısı olarak müşterilerin taleplerinde bu olguyu eskisinden daha fazla hissetmeye başladığımı söyleyebilirim.

Neden minimalist tasarım?

Şirket logo tasarım örnekleri

Sadeliğin günümüzde daha ön plana çıkmasının birçok nedeni var. Bunların başında marka rekabetinin inanılmaz seviyelere ulaşması geliyor.

Hepimiz evde, işte, sosyal medyada vakit geçirirken veya sokağa adımımızı atar atmaz reklam bombardımanına tutuluyoruz. Bu yoğun etkileşim içerisinde farkedilmek, mesajı hızlıca vermek ve olumlu bir etki bırakmak herşeyin başlangıç noktası aslında.

Var olan karmaşada minimalist tasarım bir çıkış noktası oluşturuyor. Bir şirket logosu veya reklam tasarımı minimum ayrıntı ile her boyutta net ve hızlı okunabilmeli. Ona maruz kaldığımız kısa zamanda etkisini hissedebilmeliyiz.

Şirket Logo Tasarımları

Şirket logo tasarımı kurumsal kimliği ifade eden en önemli etmendir. Logo, ürünlerin ambalajından web sitesine, yazı tiplerinden reklam panolarına kadar herşeye temel oluşturur. Yaratıcı ve akılda kalıcı bir logo, kurumsal kimlik ve markalaşma yolundaki ilk ve en önemli basamaktır.

Minimalist logo örnekleri

Logo Tasarlama Süreci

Profesyonel logo tasarımı için uzmanından destek almak şirketinizin geleceği için daha olumlu olacaktır. Ama başlangıç için biraz kafa yormak, kendi logonu yapma isteğinde olabilirsin. Adobe illustrator gibi vektörel tabanlı programlar konusunda bilginiz yok ise logo tasarım uygulamaları veya kağıt üzerinde çeşitli fikirler üretebilir, bunu en son bilgisayara aktarmayı deneyebilirsiniz. Destek almak istediğinizde bu eskizleri tasarımcı ile paylaşmanız da olumlu anlamda katkı sağlayacaktır.

Araştırın, tasarım için ilham alın.

Benzersiz bir logo yaratmak için bir gün yeterli olmayacak. Bu yüzden işe araştırma ile başlamanızı ve örnekler toplamanızı önerebilirim. İlham panoları burda devreye girebilir ve farklı tasarım örneklerinden bazı detaylar ufkunuzu açabilir. Sadeliğin içerisindeki geometrik detayların düzenli ve orantılı sonuçları sizi kesinlikle şaşırtacak.

Ayrıca şirketininiz hizmet alanı ile alakalı bir detay veya baş harfinden bir mesaj vermek istiyor olabilirsiniz. Bunu en başta belirlemek sınırları çizerken faydalı olacaktır.

Caner Aydın / Freelance Grafik Tasarımcı / 0532 276 13 77

Tasarımsal ihtiyaçlarınız için iletişime geçiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: